بهروان: با این فضای ملتهب داوری ها بدتر می شود


1394/07/09

کمیته مسابقات به زودگی تکلیف دو دیدار برگزار نشده پاس همدان – نفت مسجد سلیمان و هم چنین نفت مسجد سلیمان و داماش گیلان را مشخص خواهد کرد.

غلامرضا بهروان، رئیس کمیته مسابقات که در این باره با "ورزش سه" صحبت می کرد، گفت: بر اساس آئین نامه انضباطی جدید تکلیف دیدارهایی که برگزار نمی شود به کمیته مسابقات محول شده است و ما هم محکم و بدون هیچ مصلحتی با این تخلفات برخوردد خواهیم کرد. البنه نتیجه یکی از دیدارها از هم اکنون مشخص است. (اشاره بهروان به بازی نفت مسجد سلیمان با داماش گیلان بود که در این بازی تیم داماش در میدان حاضر نشد و طبیعتا در چنین مواقعی اعلام نتیجه سه بر صفر به سود تیم حاضر در میدان محتمل است.)

غلارمضا بهروان در پاسخ به این سوال که اگر داماش یک جلسه دیگر در بازی ها شرکت نکند از جدول مسابقات کنار گذاشته خواهد شد و به لیگ 3 خواهد رفت؟ گفت: قطعا همین طور است که شما می گوئید. این مصوبه جدید هیات رئیسه سازمان لیگ برتر است که مورد تایید اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هم قرار گرفته است. ما فصل گذشته این کار را با تیم اتکاء انجام دادیم و می بیند اکنون تیم اتکاء در جدول تیم های دسته دومی حاضر نیست. این تیم فصل گذشته به دلیل دو غیبت متوالی غیر موجه از جدول بازی های لیگ یک کنار گذاشته شد و تصور می کرد این فصل یکی از تیم های حاضر در لیگ 2 باشد که این چنین نشد.

دیگر سواال ما از غلامرضا بهروان در خصوص برنامه ریزی این فصل لیگ برتر بود که مدام لیگ برتر تعطیل می شود و تا تیم ها می آیند که جان تازه ای به خود بگیرند بازی ها تعطیل می شود و این تعطیلی بیشتر به سود تیم هایی است که وارد بحران می شوند. رئیس کمته مسابقات در واکنش به این سوال می گوید: یک سری از تعطیلی ها اجتناب ناپذیر است و اگر شما بهترین ریاضی دان یا بهترین برنامه ریز هم باشید باید با این تعطیلی موافقت کنید. بازی های تیم ملی را نمی شود کنسل کرد یا اینکه از فیفا بخواهیم فیفا دی ها را حذف کند. البته برخی تیم ها می گویند تیم ملی دیگر کشورها برای برگزاری یک بازی کمتر به اردو می روند که این حرف درستی است اما از سویی کی روش هم می گوید بازیکنان در اردوی باشگاهی به اندازه کافی بدنسازی تمرین نمی کنند و آماده نیستند که این هم به نظر من با توجه به تست های صورت گرفته از ملی پوشان حرف منطقی است. نه اینکه مربیان را مقصر خطاب کند. واقعیت این است  فرهنگ فوتبال حرفه ای در فوتبال ما جا نیافتاده است. در اروپا بازیکن از ساعت 8 صبح به باشگاه می رود و 4 بعد ازظهر از باشگاه خارج می شود چون فوتبال حرفه اش است و از سویی در ساعاتی که در باشگاه حضور ندارد با gps کنترل می شود. حتی با آزمایشاتی که از بازیکنان هر روزه می گیرند متوجه می شوند چه غذاهایی خورده اند در حالی که فرهنگ و ابزار کنترل در ایران وجود ندارد و به نوعی هم باید به کروش حق داد. من هم مخالف این تعطیلی ها هستم اما ما پیش از شروع بازی ها با باشگاه ها صحبت کردیم و اذعان داشتیم با توجه به بازی های تیم ملی و هم چنین فیفا دی ها بازی های لیگ برتر در این زمان ها تعطیل می شود و دو شکل از برنامه ریزی خودمان را به باشگاه ها ارائه دادیم. یک سری از باشگاه ها که اصلا توجهی به این مسئله نکردند و آنهایی که هم این برنامه را مطالعه کردند بر این نکته تاکید داشتند که ما برنامه دوم را پیاده کنیم که هم اکنون این برنامه در حال پیاده شدن است. اینکه تیم ها اذعان می کنند وقتی لیگ تعطیل می شود از شرایط مسابقه دور می شوند راه چاره دارد. می توانند در این تایم مسابقه دوستانه با تیم های هم تراز برگزار کنند و نیازی به این نیست با هر تعطیلی تیم بدنسازی کند.اصلا شما به جا من. می توانید راه بهتری برای برگزاری بازی ها پیشنهاد دهید؟

خطاب به بهروان گفتیم آیا قبول دارید که اشتباهات داوری در فوتبال ایران زیاد شده است؟ او در پاسخ به این سوال گفت: بله اشتباهات داوری در این فصل از  لیگ برتر و حتی لیگ یک زیاد شده است اما این به خاطر هجمه ها و فشارهایی است که روی داوران آمده است. من این را در مصاحبه با یکی از رونامه ها هم گفته بودم. داوری یک کار انسانی است و در کار انسانی همیشه ضریب اشتباه وجود دارد. واقعیت این است که باشگاه ها فضا را برای داوری ملتهب کرده اند و مادامی که این فضای ملتهب وجود داشته باشد داوری ها نه تنها بهتر نمی شود بلکه بدتر هم می شود. داور باید احساس آرامش کند و بداند اگر مرتکب اشتباه شود برخورد باشگاه با او منطقی خواهد بود.آیا وقتی مربی اشتباه می کند یا بازیکن هم با او این برخوردها صورت می گیرد؟ قطعا نه و به همین خاطر است بازیکنی که در بازی قبلی اشتباه کرده در بازی بعد خوب بازی می کند. با داوران هم باید همین شیوه برخورد کنیم.البته من انتقاداتی هم به کمیته داوران دارم. کمیته داوران باید در چینش داوران دقت عمل بیشتری به خرج دهد. هم چنین برای آموزش داوران باید از سبک های نوین بهره بگیرد...

آخرین سوال ما از رئیس کمیته مسابقات این بود که آیا این فصل باشگاه ها درآمدی از حق پخش خواهند داشت یا خیر؟ او در این باره گفت: مذاکرات با سازما صدا و سیما در این باره ادامه دارد و قراراست راهکارهایی برای درآمدزایی از تلویزیون اینترنتی داده شود که فدراسیون فوتبال هم در درآمدزایی از این طریق سهیم خواهد شد. اما بابت فصل گذشته پولی به دست ما نرسیده است. سازمان صدا و سیما می گوید پولی نداریم که به شما بدهیم و اگر دولت در این مورد به ما پول بدهد به شما پول خواهیم داد. واقعیت هم همین است. سازمان صدا و سمیا با کمبود نقدینگی روبرو است...

 

گفتگو

خلاصه آمار سایت
506 : بازدید امروز
380 : بازدید کننده امروز
980 : بازدید دیروز
448 : بازدید کننده دیروز
6 :حاضرین در سایت
1375459 : کل بازدیدها