تخلفات تماشاگران چه تاثیری در موفقیت تیم ها دارد؟


1395/10/17

تخلفات تماشاگران این روزها چه در لیگ برتر و چه در لیگ یک به حداکثر رسیده. بر اساس اعلام کمیته انضباطی تماشاگران استقلال در دور رفت که 15 هفته بوده در 9 هفته مرتکب تخلف شده اند!  به واقع تماشاگران استقلال در دور رفت شانزدهمین دوره لیگ برتر بیشترین تخلف را در بین تماشاگران تیم های حاضر در این بازی ها داشته اند.

بنا بر این اعلام به نظر می رسد حکم محرومیت تماشاگران این تیم که به تازگی از سوی کمیته انضباطی صادر شده از سوی کمیته استیناف تایید خواهد شد و این تیم مجبور خواهد بود که در هفته هفدهم و در بازی با استقلال خوزستان بدون حضور تماشاگر بازی کند.

تماشاگرن استقلال در 9 بازی از بازی های نیم فصل تخلف کرده اند  و به همین خاطر استقلال با تذکر و جریمه نقدی مواجه شده است. کمیته انضباطی در نهایت رای به محرومیت یک جلسه ای طرفداران این تیم داد تا عامل بازدارنده ای برای افزایش تخلفات باشد.

تعداد تخلفات تماشاگران  تیم های لیگ برتری از این قرار است:

1-استقلال تهران (9)

2- تراکتورسازی تبریز (8)

3-صنعت نفت آبادان (5)

4-پرسپولیس (4)

 5- ماشین سازی تبریز (4)

6- فولاد خوزستان  (3)

7- سپاهان اصفهان (3)

8- استقلال خوزستان (2)

9-سیاه جامگان (2)

10- گسترش فولاد تبریز (1)

6 تیم هم هیچ تخلفی از تماشاگران آنها در نیم فصل نخست ثبت نشده و مستحق تشویق دانسته شده اند که این شش تیم عبارتند از : ذوب آهن، صبای قم، پدیده مشهد، پیکان، نفت تهران و سایپا. البته نیاز به اشاره است که به جزء ذوب آهن و پدیده دیگر تیم های مورد اشاره بازی های خانگی خود را در حضور تماشاگران اندکی برگزار می کنند.

اما در دسته اولی  تماشاگران تیم خونه به خونه در رقابت های فوتبال قهرمانی دسته اول باشگاه های کشور بیشترین تخلف را داشته اند.

در نیم فصل نخست تماشاگران این تیم در 6 بازی مرتکب تخلف شدند که به همین بهانه سه جلسه از برگزاری بازی خانگی در حضور تماشاگر محکوم شدند که یک جلسه آن به حالت تعلیق در آمده است. با  توجه به حساسیت بازی ها در نیم فصل دوم و هم چنین نزدیکی امتیازات تیم های مدعی اگر تماشاگران تیم خونه به خونه باز هم مرتکب تخلف شوند کار این تیم برای صعود سخت خواهد شد.

کمیته انضباطی اشاره به عملکرد طرفداران خوب برخی از تیم  ها داشته و آنها را مستحق تشویق دانسته! تیم های راه آهن – فجر سپاسی و مس رفسنجان.

تعداد تخلفات تماشاگران تیم های دسته اولی در نیم فصل نخست از این قرار است:

1-خونه به خونه (6)

2- نفت مسجد سلیمان (5)

3- ملوان بندر انزلی (5)

4- سپید رود رشت (5)

5- فولاد یزد (4)

6- نساجی قا ئمشهر (4)

7- ایرانجوان بوشهر (3)

8- خیبر خرم آباد (3)

9- استقلال اهواز (2)

10- مس کرمان (2)

11-  بادران تهران (2)

12- گل گهر سیرجان (1)

13-  پارس جنوبی جم (1)

14-  آلومینیوم اراک (1)

حال سوال مهم این جاست تخلف تماشاگران چه تاثیری می تواند در نتایج تیم ها داشته باشد؟ آیا این تخلفات می تواند مسبب قهرمانی شود؟ از همه مهمتر این تخلفات نشان می دهد باشگاه های ما فقط کلمه فرهنگی را بر بالای سر در خود حک کرده اند و تنها اهداف ورزشی برای آنها مهم است.  این تعداد تخلفات چه در لیگ برتر و چه در لیگ یک نشان می دهد باشگاه های ما نتیجه گرا هستند و در مسیر نتیجه گرایی متاسفانه گاها اخلاق و اصول زیر پا گذاشته می شود!

ادبیات و متاسفانه رفتار برخی از مدیران و حتی اعضای کادر فنی در رسانه ها و حتی روی نیمکت به گونه ای است که موجب تحریک تماشاگران می شود و متاسفانه فضایی که این روزها در سکوها به وجود آمده فضای خطرناک و حتی تهدید کننده امنیت تماشاگران و حتی بازیکنان است. نمونه اش اتفاقی که در بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس به وجود آمد و در پایان چند ایرانی و چند هموطن با صورت های خونی استادیوم را ترک کردند.

این رفتارها چه تاثیری در نتیجه گیری دارد ؟ جزء این است که فضای فوتبال را متشنج می کند. تیم ها همان فوتبالی را در زمین بازی می کنند که تمرین می کنند و تماشاگران تیم ها روی سکوها دست به رفتارهایی می زنند که الهام می گیرند و هدایت می شوند. اگر بازیکن و مربی در زمین به داور بازی احترام بگذارند هیچ گاه تماشاگر روی سکو تحریک نخواهد شد ودست به اقداماتی نمی زند که برای باشگاه دردسر درست کند.

این زنگ خطر را باید جدی گرفت. فوتبال بی تماشاگر هیچ لطفی ندارد اما حضور تماشاگر در استادیوم باید به زیبایی بازی کند نه اینکه باعث تشنج و درگیری شود. 

 

لیست آخرین خبرها

خلاصه آمار سایت
1087 : بازدید امروز
531 : بازدید کننده امروز
1110 : بازدید دیروز
758 : بازدید کننده دیروز
8 :حاضرین در سایت
12731603 : کل بازدیدها