تابوهای جدید در فوتبال درست نکنیم!


1396/06/10

پیشنهاد داده بودند که دربی مازندران بدون حضور تماشاگران تیم میهمان برگزار شود. یعنی در بازی فردای نساجی – خونه به خونه طرفداران خونه به خونه حاضر نباشند و در بازی برگشت که در بابل برگزار خواهد شد طرفداران تیم نساجی!

آیا شما تابحال چنین اتفاقی را در فوتبال جهان شاهد بودید؟ اینکه تماشاگران تیم میهمان از حضور در استادیوم منع شوند!

بازی دو تیم فصل گذشته در بابل با جنجال همراه بود. همه آنهایی که مقصر بودند حتما امروز که به ماجرا نگاه می کنند از کرده ی خود پیشمیان هستند. همه ما ایرانی هستیم. برای یک سرزمین. از پدران و مادرانی که وقتی بهم می رسند بهم احترام می گذارند. فرقی نمی کند که برای کدام شهریم. همه در نهایت ایرانی هستیم. فوتبال را دنبال می کنیم که سرگرمی جذابی داشته باشیم و اگر قرار بود فوتبال بهانه ای شود برای توهین بهم و آسیب زدن بهم چطور است که جذاب ترین رشته ی ورزشی در دنیا بشمار می رود و به یک صنعت درآمدزا تبدیل شده است و حتی در جاهایی با صنعت نفت هم رقابت و برابری می کند.

برد و باخت همیشه در فوتبال وجود داشته. هیچ تیمی با یک برد به عرش نمی رود و هیچ تیمی با یک باخت به قعر. فوتبال همیشه وجود داشته و همیشه فرصت برای جبران و تغییر است. از همه مهمتر آیا فوتبال آنقدر گران است که سلامت هم را به خاطر آن به خطر بیاندازیم؟ نتایج برای ثبت در تاریخ است. فوتبال یک سرگرمی است. فوتبال ابزاری است در خدمت ما و برای لذت بردن. برای کری خواندن. برای غرور. برای همبستگی. برای تخلیه ی هیجانات درونی. فوتبال در اختیار ماست و نه ما در اختیار فوتبال که به خاطر آن حرمت ها را بشکنیم و از پیله انسانیت خارج شویم و به هموطن خود آسیب برسانیم. هموطنی که اگر استادیوم نباشد و در شهر همدیگر را بینیم با آرامش از کنار هم رد می شویم و چه بسا اگر در چارچوبی مثلا در اداره ای با هم برخورد کنیم به خاطر زیبایی های رفتار رفیق هم خواهیم شد.

پس چه اتفاقی می افتد که به بهانه فوتبال و در استادیوم جور دیگر می شویم؟ آموزه های وحیانی به کنار که به میهمان نوازی تاکید دارد و اینکه توصه می کند به گونه ای زندگی کنیم که حتی گیاهان و حیوانات هم از دست اعضاء و جوارح ما در امان باشند چه رسد به انسان ها، مگر نه اینکه فوتبال برای لذت بردن است. فوتبالی که در آن به تماشاگر حریف آسیب برسانیم چه لطف و صفایی دارد؟

فردا نساجی ببرد طرفداران این تیم خوشحال خواهند شد و تیم خونه به خونه ببرد طرفداران خونه به خونه. چه کسی گفته باخت در فوتبال باید بهانه ای باشد برای عبور از خط قرمز. فوتبال ادامه خواهد دارد. تیم بازنده از شکست درس هایی می گیرد که تیم برنده نمی گیرد. نمونه اش پرسپولیس در دربی به استقلال باخت اما قهرمان شد...

امیدواریم فردا تماشاگران نساجی با همه ی توان تیم خود را تشویق کنند و در کنار تشویق نهایت احترام را به طرفداران تیم خونه به خونه بگذارند، چون دیدن فوتبال حق طبیعی آنها است همان طور که طرفداران نساجی هم دوست دارند در بازی برگشت در بابل حاضر باشند. امیدواریم همین رفتار را در بازی برگشت هم ببینیم و از همه مهمتر انتظاراز فوتبالی ها این است تابوهای جدید در فوتبال درست نکنند تا مورد تمسخر قرار نگیریم!

فصل گذشته در بازی دو تیم در بابل اشتباهاتی شده. اما پاسخ اشتباه رفتار درست است تا طرف مقابل تاثیر بگیرد و اگر قرار باشد اشتباه با اشتباه جبران شود هیچ فرقی بین طرفین نخواهد بود. در این بین یک طرف باید کار درست انجام دهد تا فوتبال باقی بماند.

نساجی و خونه به خونه دو تیم خوب دسته اولی پرتماشاگر هستند. دو رقیب. دو رقیب که می توانند برای هم منشاء خیر باشند. دو تیمی که می توانند یکدیگر را برای موفقیت تهییج کنند.

بی ام و وقتی 100 صد ساله شد، بنز (رقیب) پیام جالبی را منتشر کرد. بی ام و ممنون به خاطر 100 رقابت. 30 سال اول که نبودی خسته کننده بود.

 

لیست آخرین خبرها

خلاصه آمار سایت
504 : بازدید امروز
377 : بازدید کننده امروز
739 : بازدید دیروز
490 : بازدید کننده دیروز
6 :حاضرین در سایت
1480549 : کل بازدیدها